Samorozwój

Sposoby na rozwój inteligencji emocjonalnej

5 sposobów na rozwój inteligencji emocjonalnej

Rozwijanie inteligencji emocjonalnej oznacza rozwijanie zespołu wrodzonych cech, które pomagają nam w zwiększaniu naszego dobrostanu psychicznego na co dzień. Oto pięć prostych sposobów, które możemy zastosować oprócz profesjonalnego szkolenia E.I., aby optymalnie rozwinąć naszą świadomość afektywną.

1. Identyfikacja negatywnych emocji

Duża część inteligencji emocjonalnej leży w zarządzaniu emocjami. Jak dobrze manipulujemy naszymi uczuciami i efektywnie je wykorzystujemy, czyni nas bardziej odpornymi i odpornymi na stres. Kiedy potrafimy oznaczyć emocje, które sprowadzają nas na ziemię, jesteśmy mniej skłonni do przytłoczenia przez zewnętrzne przeciwności i wyczerpania naszej energii psychicznej.

Zastanawiasz się od czego zacząć? Oto kilka łatwych trików, które ułatwią zadanie:

Kiedy ktoś cię zdenerwuje lub użyje ostrych słów, nie reaguj natychmiast. Wycofaj się z gorącej sytuacji i poświęć trochę czasu, aby zebrać myśli i „wybrać” mądrze swoje reakcje.

Nie wyciągaj pochopnych wniosków. Sprawdź siebie w momencie, gdy negatywne myśli zaczynają się chmurzyć.

W czasie niepokoju, zwłaszcza konfliktów interpersonalnych, poświęć kilka chwil, aby spojrzeć na sprawę z perspektywy drugiej osoby. Spróbuj wejść w jej buty i zrozumieć, co sprawiło, że ta osoba zachowała się w ten sposób. Zauważ, jak zmienia się twoje nastawienie w momencie, gdy zaczynasz empatyzować.

2. Samoocena

Zanim zaczniesz obserwować i rozumieć innych, obserwuj siebie. Aby rozwinąć E.I., musimy nauczyć się oceniać siebie obiektywnie i patrzeć na nasze działania z lotu ptaka. Rzuć wyzwanie swoim myślom, regularnie zadając sobie pytania takie jak:

Czy myślę we właściwy sposób?

Czy powinienem był użyć dziś tych słów?

Jak bym zareagował, gdybym był na jego/jej miejscu?

Czy jest inny sposób spojrzenia na tę sprawę?

Czy jestem na właściwej drodze?

Czy moja rodzina jest ze mnie zadowolona?

Częste spotkania z samym sobą wzmacniają percepcję, budują pokorę, co razem przyczynia się do budowania E.I.

3. Samoekspresja

Samoekspresja i inteligencja emocjonalna idą w parze. Bez jednego nie możemy zbudować drugiego.

Ludzie, którzy potrafią zidentyfikować i wyrazić swoje myśli skutecznie i w bardziej akceptowalny społecznie sposób, zazwyczaj mają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej i poczucia własnej skuteczności (Mayer & Geher, 1996).

Samoekspresja oznacza skupienie się na silniejszej i lepszej komunikacji z innymi, przekazywanie naszych myśli w sposób naturalny i zrozumiały oraz dążenie do rozwiązania za pomocą komunikacji. Jeśli potrafimy wybrać odpowiedni sposób, by powiedzieć innym, jak się czujemy i dlaczego tak się czujemy, jesteśmy już bardziej skoncentrowani na rozwiązaniach i samoregulacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *