Trening

Rekompozycja

Po zastanowieniu, myślę, że mogłem się mylić. Podczas gdy w przeszłości powiedziałbym ci, że rekompozycja jest możliwa tylko w jednym z 5 warunków:

Jako osoba całkowicie początkująca

Po długiej przerwie od treningu

Kiedy w końcu zaczynasz trenować „właściwie”

Jeśli trenowałeś prawidłowo, ale twoja dieta była słaba i drastycznie ją poprawiłeś

Jeśli bierzesz leki zwiększające wydajność

Obecnie uważam, że jest to możliwe poza tymi warunkami. Raczej poza tymi 5 okolicznościami, myślę, że większość ludzi może uzyskać efekt rekompozycji. Wielkość tego efektu jest określona przez to, gdzie spadają na przesuwnej skali czynników.

Przesuwna skala rekompozycji

Nawet mając te informacje, nadal mogę powiedzieć, że rekompozycja nie jest właściwym wyborem dla Ciebie.

Po rozmowie z Chrisem Barakatem, autorem badań nad rekompozycją lubię myśleć o tym, że szanse na wystąpienie znaczącej rekompozycji są rozłożone pomiędzy trzy czynniki. Są to:

Wiek treningowy

Status treningu

% tłuszczu w organizmie.

Wiek treningowy określa po prostu czas trwania treningu. Status treningu określa stopień zaawansowania. Dobrym wskaźnikiem stanu wytrenowania jest siła. W dużej mierze wskazuje to na efektywność treningu (oczywiście może mieć na to wpływ potencjał genetyczny). Procentowa zawartość tłuszczu w organizmie jest dość oczywista. Na podstawie tych trzech czynników możesz określić, jak prawdopodobna jest dla ciebie rekompozycja.

Dobry kandydat do rekompozycji ma niski wiek treningowy, status i wysoką zawartość tłuszczu w ciele. Jeśli to opisuje Ciebie, to masz potencjał do osiągnięcia dramatycznej rekompozycji. Z drugiej strony, jeśli masz wysoki wiek treningowy, status i jesteś bardzo szczupły, to znacząca rekompozycja jest mało prawdopodobna.

Innym ważnym czynnikiem jest styl życia i odżywiania. Z pewnością odgrywają one dużą rolę. Jeśli jesz jak gówno i śpisz jak bezsenny, to poprawa diety i snu zwiększy twoje szanse na rekompresję. Powodem, dla którego nie wymieniłem ich jako osobnych czynników jest to, że uważam, iż zawartość tłuszczu w organizmie stanowi dość jednoznaczny wskaźnik zarówno jakości diety jak i snu. Ile osób, które śpią 8+ godzin na dobę i jedzą dietę pełną chudych białek, owoców, warzyw, pełnych ziaren i dobrych tłuszczów znasz, które są otyłe? Nope nie sądziłem, że będzie ich wielu.

W każdym razie, jeśli uczciwie ocenisz swój wiek treningowy, stan wytrenowania i zawartość tłuszczu w organizmie, możesz ocenić, czy rekomp jest dla ciebie na kartach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *