Medycyna

Leki przeciwcukrzycowe

Louis sugeruje, że połączenie inhibitorów SGLT2 – nowszej klasy leków przeciwcukrzycowych, które obniżają poziom cukru we krwi – ze starszymi lekami przeciwcukrzycowymi może pomóc w spowolnieniu postępu cukrzycowej choroby nerek. Powszechnie przepisywane inhibitory SGLT2 obejmują dapagliflozin (Farxiga), empagliflozin (Jardiance) i canagliflozin (Invokana).

Cukrzyca jest główną przyczyną choroby nerek, potencjalnie śmiertelnego schorzenia dotykającego 37 milionów Amerykanów, z których wielu nie zdaje sobie sprawy, że ich nerki są chore. Nie ma lekarstwa, a obecne metody leczenia schyłkowej fazy choroby ograniczają się do dializ i przeszczepu nerki.

Louis sugeruje, że połączenie inhibitorów SGLT2 – nowszej klasy leków przeciwcukrzycowych, które obniżają poziom cukru we krwi – ze starszymi lekami przeciwcukrzycowymi może pomóc w spowolnieniu postępu cukrzycowej choroby nerek.

Powszechnie przepisywane inhibitory SGLT2 obejmują dapagliflozin (Farxiga), empagliflozin (Jardiance) i canagliflozin (Invokana). Ta ostatnia jest produkowana przez firmę Janssen Pharmaceuticals, której naukowcy współpracowali przy tym badaniu.

Inhibitory SGLT2 mają niezwykle pozytywny wpływ na choroby nerek w cukrzycy, najlepsze efekty, jakie widzieliśmy od dziesięcioleci, jednak naukowcy nie rozumieli dokładnie, jak i dlaczego te leki działają tak dobrze. Badając myszy, stwierdziliśmy, że leki te mogą działać jeszcze lepiej w celu ochrony nerek, gdy są połączone z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, a dzięki takiemu podejściu powinniśmy być w stanie osiągnąć lepsze wyniki u pacjentów, ponieważ leki działają w sposób synergiczny na nerki, przynajmniej na poziomie komórkowym.”

Benjamin D. Humphreys, MD, PhD, starszy autor, dyrektor, Division of Nephrology, Washington University

Odkrycia zostały opublikowane 15 czerwca w Cell Metabolism.

Cukrzycowa choroba nerek występuje u około 40% pacjentów z cukrzycą typu 2, prowadząc do niewydolności nerek, choroby sercowo-naczyniowej i przedwczesnej śmierci. Osoby rasy czarnej, rdzenni Amerykanie i Latynosi rozwijają cukrzycę, chorobę nerek i niewydolność nerek w większym tempie niż osoby rasy kaukaskiej.

Cukrzyca uszkadza nerki, uniemożliwiając tym organom skuteczne filtrowanie odpadów i nadmiaru płynów z organizmu. Ponieważ objawy takie jak nudności, wymioty, zaburzenia snu i obrzęk kończyn są powszechne i niespecyficzne dla choroby nerek, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ją ma, dopóki nie dojdzie do nieodwracalnego uszkodzenia narządu.

Inhibitory SGLT2 – formalnie znane jako inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego-2 – skłaniają nerki do eliminacji nadmiaru cukru z krwi, a taki cukier jest usuwany z organizmu przez mocz. „Co więcej, ta klasa leków jest również wysoce ochronna dla chorób serca” – powiedział Humphreys, który jest również Joseph Friedman Professor of Renal Diseases in Medicine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *