Trening

Jak dobrać program treningowy?

Na siłowni staramy się jak najlepiej pokonać nasze ciała, pokonać opór i wymusić progresję. Wiemy, że nasze ciała mogą nas pokonać i to jest jeden z powodów, dla których program treningowy musi być ułożony jasno i zwięźle. Aby to osiągnąć, spędzamy niezliczone godziny w Internecie i rozmawiamy z przyjaciółmi, badając najlepsze programy treningowe. Dla wielu jest to pierwszy krok do zatrzymania postępu. Podobnie jak w przypadku twojego ciała, trening może cię pokonać i pokona, jeśli zaatakujesz go w niewłaściwy sposób.

Źle dobrany program treningowy należy do jednej z dwóch kategorii – jest albo za ciężki, albo za mądry. Przy dzisiejszej wiedzy na temat ćwiczeń i wydajności, efektywność tworzenia programów treningowych rośnie wykładniczo. Eksperci zaczynają rozumieć, jak ciało reaguje na różne schematy powtórzeń i zestawów oraz systemy progresji. Wiedza ta pozwala nam na konstruowanie naszych programów w taki sposób, aby wywołać optymalną reakcję organizmu. Niestety, nie każdy potrafi zrozumieć naukę stojącą za dzisiejszymi programami treningowymi – tu pojawiają się problemy.

Zbyt ciężki

Programy, które są zbyt ciężkie mogą być takie w kilku aspektach. Intensywność może być zbyt wysoka, kombinacja ćwiczeń może być zbyt trudna lub jedno z ćwiczeń może być źle dopasowane do budowy ciała lub poziomu umiejętności. Rozpoczęcie programu, z którym organizm sobie nie radzi, jest jedną z najbardziej ograniczających i niebezpiecznych decyzji, jakie można podjąć, jeśli chodzi o ćwiczenia. Zarówno wysoka intensywność, jak i trudność ćwiczeń w dużej mierze wpływają na możliwość wystąpienia kontuzji. Szczególnie wysoka intensywność jest jednym z największych problemów wśród początkujących sportowców.

Przecenianie ludzkiego ciała jest łatwe, szczególnie w przypadku niektórych wyczynów, które zostały osiągnięte przez elitarnych sportowców. Osoby tworzące program dla siebie powinny być szczególnie świadome wybranych poziomów intensywności. Jeśli chodzi o modyfikację trudnego programu, możesz mieć szczęście i wyjść na tym lepiej. Wiele programów o wysokiej intensywności zostało jednak skonstruowanych z tego powodu. Zmniejszenie intensywności może przynieść niewielkie korzyści, ale lepiej będzie, jeśli przejdziesz na łatwiejszy program.

Zbyt inteligentny

Twój program może być równie dobrze zbyt inteligentny dla Ciebie. Jeśli słabo rozumiesz schematy periodyzacji lub posiadasz mały repertuar ćwiczeń technicznych, prawdopodobnie wybierzesz program, który jest zbyt inteligentny. Rozpoczęcie programu, którego nie rozumiesz, może nie mieć takiego potencjału, by zaszkodzić ciału, jak rozpoczęcie programu, który jest zbyt twardy, ale z pewnością może spowodować ten sam stan zastoju. Wielu zawodników, którzy mają problemy z podążaniem za zagmatwaną progresją, ma wrażenie, że jest ona nieskuteczna lub zbyt skomplikowana – i wtedy ją zmieniają.

Modyfikacja złożonego programu zaprojektowanego przez eksperta fitness lub elitarnego sportowca to proszenie się o katastrofę. Możesz nie myśleć, że intensywność jest wystarczająco wysoka, ale jeśli przewijasz program wystarczająco długo, możesz złapać, że tygodnie od pierwszego do trzeciego przygotowują cię z umiarkowaną intensywnością do niezwykle trudnego tygodnia czwartego. Na tej samej zasadzie, możesz nie zgadzać się z użyciem tylko dwóch ćwiczeń wspomagających w każdym treningu, ale jeśli usiądziesz i zastanowisz się nad tym, możesz zauważyć, że tylko niewielka ilość wspomagania jest wymagana do prawidłowego uzupełnienia ćwiczeń podstawowych. Wniosek z tego taki – unikaj modyfikacji programu, jeśli naprawdę nie rozumiesz, co robisz.

Podsumowanie

Mając to wszystko przed sobą, nie powinno być zbyt trudne zrozumienie, że twój trening może rzeczywiście cię pokonać. Wybierając lub tworząc program ćwiczeń, rób to z odrobiną ostrożności. Używanie niewłaściwego programu nie zagraża życiu, ale może spowolnić twoje postępy i uniemożliwić ci osiągnięcie celów i aspiracji związanych z podnoszeniem ciężarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *