Nauka

Autonomiczne roboty

Autonomiczne roboty przeszły długą drogę od czasów skrupulatnej Roomby. W ostatnich latach sztucznie inteligentne systemy zostały wdrożone w samojeżdżących samochodach, dostawach żywności na ostatnią milę, obsłudze restauracji, badaniach pacjentów, sprzątaniu szpitali, przygotowywaniu posiłków, ochronie budynków i pakowaniu towarów w magazynach.

Każdy z tych systemów robotycznych jest produktem procesu projektowania ad hoc, specyficznego dla danego systemu. Projektując autonomicznego robota, inżynierowie muszą przeprowadzić niezliczone symulacje metodą prób i błędów, często kierując się intuicją. Symulacje te są dostosowane do konkretnych komponentów i zadań robota, aby dostroić i zoptymalizować jego działanie. Pod pewnymi względami projektowanie autonomicznego robota przypomina dziś pieczenie ciasta od podstaw, bez przepisu lub przygotowanej mieszanki, która zapewniłaby udany wynik.

Teraz inżynierowie z MIT opracowali ogólne narzędzie projektowe dla robotyków, które można wykorzystać jako rodzaj zautomatyzowanego przepisu na sukces. Zespół opracował kod optymalizacyjny, który może być zastosowany do symulacji praktycznie każdego autonomicznego systemu robotycznego i może być użyty do automatycznej identyfikacji, jak i gdzie poprawić system, aby poprawić wydajność robota.

Zespół wykazał, że narzędzie było w stanie szybko poprawić wydajność dwóch bardzo różnych systemów autonomicznych: jednego, w którym robot nawigował ścieżką między dwiema przeszkodami, i drugiego, w którym para robotów pracowała razem, aby przenieść ciężkie pudełko.

Naukowcy mają nadzieję, że nowy optymalizator ogólnego przeznaczenia może pomóc w przyspieszeniu rozwoju szerokiej gamy systemów autonomicznych, od robotów kroczących i pojazdów samojezdnych, po miękkie i zręczne roboty oraz zespoły robotów współpracujących.

Zespół, składający się z Charlesa Dawsona, absolwenta MIT, oraz ChuChu Fana, adiunkta na Wydziale Aeronautyki i Astronautyki MIT, przedstawi swoje wyniki jeszcze w tym miesiącu na dorocznej konferencji Robotics: Science and Systems w Nowym Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *