Medycyna

Chirurgia bariatryczna

W długoterminowym badaniu dorosłych, którzy przeszli bariatryczną operację odchudzającą, naukowcy z University of Florida stwierdzili, że aktywność fizyczna i jakość diety uczestników poprawiły się po operacji, ale nie spełniły federalnych wytycznych dotyczących aktywności fizycznej.

Wyniki, które ukazały się w JAMA Network Open, sugerują, że pacjenci mogą potrzebować ciągłego wsparcia, aby pomóc im utrzymać utratę wagi i inne korzyści zdrowotne wynikające z operacji.

Chirurgia bariatryczna jest skuteczną metodą leczenia otyłości i innych związanych z nią schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca, bezdech senny i bóle stawów, ale wyniki mogą się różnić w zależności od pacjenta.

Chociaż dowody ustaliły związek między chirurgią bariatryczną a poprawą wyników kardiometabolicznych, pooperacyjne wzorce stylu życia -; które mogłyby pomóc pacjentom w osiągnięciu długoterminowych korzyści zdrowotnych z operacji bariatrycznej -; nie są dobrze poznane.”

Young-Rock Hong, Ph.D., M.P.H., główny autor badania, adiunkt badań nad usługami zdrowotnymi, zarządzaniem i polityką w UF College of Public Health and Health Professions oraz członek UF Cancer Center

Pacjenci, którzy przeszli operację bariatryczną, mogą odzyskać wagę z powodu kilku czynników, a część pacjentów może mieć znaczny powrót do wagi kilka lat po operacji, powiedziała Crystal Johnson-Mann, M.D., M.P.H., autorka badania, adiunkt i chirurg minimalnie inwazyjny/bariatryczny w oddziale chirurgii przewodu pokarmowego w UF College of Medicine. Zapewnienie pacjentom dostępu do ciągłego leczenia przez dietetyków, psychologów klinicznych i lekarzy bariatrycznych może pomóc w złagodzeniu zjawiska powrotu do wagi.

„Otyłość jest przewlekłym procesem chorobowym i musi być zarządzana jako jeden, jak nadciśnienie lub cukrzyca” – powiedziała. „Pacjenci mają najlepsze wyniki z chirurgii bariatrycznej, gdy jest ona w pełni wykorzystana jako uzupełnienie zmian w stylu życia / zachowania, takich jak zmiany w aktywności fizycznej i diecie. Nie wszyscy pacjenci po operacji mogą być tak aktywni fizycznie, jak pożądane ze względu na trwające neurologiczne, mięśniowo-szkieletowe lub inne czynniki, ale aktywność fizyczna powinna być wysoce zachęcana u tych, którzy mogą się zaangażować, aby zmaksymalizować korzyści z ich chirurgii metabolicznej.”

W przypadku badania UF, badacze przeanalizowali dane z lat 2015-2018 z National Health and Nutrition Examination Survey, krajowego reprezentatywnego badania, które zbiera dane z połączenia wywiadów, badań fizycznych i testów laboratoryjnych. Badacze UF przyjrzeli się samodzielnie zgłoszonym danym na temat aktywności fizycznej i diety dla ponad 4600 dorosłych uczestników w trzech kategoriach: osób, które przeszły operację bariatryczną; osoby, które spełniały wymagania kwalifikujące do operacji bariatrycznej, ale nie przeszły zabiegu; i osoby, które miały normalną wagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *